Přeskočit na obsah strany

Změny životního stylu

Většina těchto změn životního stylu se zaměřuje na snížení tlaku na žaludek a ztížení návratu kyseliny do jícnu.

  • Kouření – přestat kouřit je vždycky dobrý nápad, další motivací je také úleva od příznaků refluxu.
  • Jídlo – některé potraviny a zejména tučná a kořeněná jídla je potřeba vynechat. Veďte si deník svých denních jídel, abyste vystopovali, co u Vás pálení žáhy vyvolává.
  • Poloha těla – pití alkoholu omezte na minimum.
  • Stravovací návyky – nenoste utažené pásky nebo těsné kalhoty.
  • Tělesná váha – neseďte dlouho shrbeně nebo nakloněni dopředu.
  • Alkohol – pití alkoholu omezte na minimum.
  • Oděv – nenoste utažené pásky nebo těsné kalhoty.

Léky

Existují čtyři druhy léků, které se typicky používají na příznaky jícnového refluxu; algináty, antacida, H2 antihistaminika a inhibitory protonové pumpy (PPI).

Pokud u Vás není pálení žáhy příliš časté a je málo intenzivní, často stačí úprava životního stylu a případné užití antacid.

Pokud jsou Vaše příznaky silnější nebo častější, může Vám lékař nebo lékárník poradit s léky potlačující kyselost žaludku. Zeptejte se Vašeho lékaře, který z léků je pro Vás nejlepší volbou.

Antacida a algináty

Antacida neutralizují nadměrné množství žaludeční kyseliny a algináty vytvářejí ochrannou bariéru nad obsahem žaludku.

Kombinace antacid a alginátů poskytuje rychlou a účinnou úlevu. Tiší příznaky a úleva trvá až čtyři hodiny**.

H2 antihistaminika a inhibitory protonové pumpy

Jak blokátory histaminového receptoru (H2 antihistaminika), tak inhibitory protonové pumpy snižují množství kyseliny vznikající v žaludku. Jejich nástup účinku není tak rychlý jako v případě antacid nebo alginátů, ale jejich účinky vydrží déle.

 

* MASON, J & HUNGIN, A. P. A. (2005). Review article: gastro-oesophageal reflux disease – the health economic implications. Alimentary Pharmacology and Therapeautics, 22(s1), 20-31.

 

** Platí pro Gaviscon Duo Efekt a Gaviscon Liquid Peppermint. Žádné z těchto informací nejsou míněny jako diagnóza nebo lékařský předpis. Gaviscon Duo Efekt a Gaviscon Liquid Peppermint jsou léky k vnitřnímu užití proti pálení žáhy a trávicím potížím. Pečlivě čtěte příbalový leták. V případě závažných nebo přetrvávajících příznaků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Článek publikován 1. ledna 2021