Přeskočit na obsah strany

Stres může být důsledkem nejrůznějších každodenních událostí nebo problémů, s nimiž se setkáváme – může to být cokoliv od hádek s přáteli, finančních problémů, až po příliš mnoho práce nebo pocit tlaku vyvolaný obavou, jestli podáváme dostatečně dobrý pracovní výkon.

V našich myslích stres vyvolává obavy, pocity úzkosti nebo podráždění a může vést k duševním poruchám, které narušují každodenní život. Často je také příčinou nespavosti, a tak vzniká začarovaný kruh, protože první ovlivňuje druhé a naopak – pokud špatně spíte, můžete být ve stresu, a pokud jste ve stresu, můžete mít problémy se spánkem.

Věděli jste, že kromě ovlivňování mysli může stres působit i na naše tělo?

Stres může způsobovat bolesti hlavy, svalů a závratě. Hladina stresu se také silně odráží na stavu žaludku a trávicího traktu.

Jak vede stres k pálení žáhy a špatnému trávení?

Přestože vztah mezi stresem a zažívacími potížemi není vždy zřejmý, stres může někdy přispět k příznakům žaludečních potíží. Pálení žáhy může být způsobeno zvýšeným tlakem v žaludku, jelikož jedním z příznaků stresu je právě svalové napětí.

Pokud začne žaludeční kyselina stoupat jícnem nahoru, můžete začít pociťovat bolest nebo pálení v oblasti hrudníku. Kromě toho může stres ovlivnit i samotné zažívání.

Pokud trpíte pálením žáhy nebo zažívacími potížemi, krátkodobě Vám může pomoci Gaviscon Duo Efekt*. Dlouhodobějším řešením je naučit se zvládat a snižovat stres, což Vám nejen zlepší náladu a dodá pocit spokojenosti, ale může také zlepšit Vaše zdraví!

Spánek

Jste-li ve stresu, dostatek kvalitního spánku bývá velmi důležitý. Problémem však zůstává fakt, že vystresovanému člověku se těžko usíná. Usnadněte si usínání vytvořením příjemného a pohodlného prostředí. Dbejte na to, aby byla v místnosti tma a ani moc velké teplo, ani přílišný chlad. Dopřejte si na noční spánek dostatek času.

Fyzická aktivita

Kromě toho, že je cvičení dobré pro zdraví a pocit pohody, bylo také prokázáno, že fyzická aktivita má řadu dalších prospěšných účinků. Jedním z nich je právě snižování hladiny stresu. Pohyb zvyšuje hladinu endorfinů v těle (to jsou tzv. „hormony štěstí“) a dodává nám dobrý pocit z toho, že jsme něco dokázali. Najděte si něco, co Vás bude bavit, ať už je to běhání, plavání nebo jóga.

Správná strava

Správná strava je velkou obranou proti stresu, protože stres se daleko lépe zvládá, pokud jste zdraví. Když jsme ve stresu, tak se pro uklidnění někdy uchylujeme k mlsání a nezdravému jídlu. Je však vždy důležité mít na paměti, že tělu musíme hlavně dodávat živiny, které potřebuje. Vyhýbejte se jídlům s vysokým obsahem tuku a sladkostem. Místo toho jezte ovoce zeleninu a jídla bohatá na sacharidy, jako je třeba pečená sladká brambora.

Mluvte o tom

Řešit stres sám či sama bývá velmi těžké. Může Vám však pomoci, když si o tom promluvíte s někým blízkým, popřípadě se svým praktickým lékařem. Například kognitivní behaviorální terapie (CBT) Vám může pomoci pochopit vzorce Vašeho myšlení, poznat Vaše spouštěče stresu a určit pozitivní činnosti, které pro sebe můžete začít dělat.

Vyzkoušejte tyto malé změny životního stylu, které Vám mohou pomoci snížit hladinu stresu, a doufejme, že brzy uvidíte skvělé výsledky.

 

* Žádné z těchto informací nejsou míněny jako diagnóza nebo lékařský předpis. Gaviscon Duo Efekt je lék k vnitřnímu užití proti pálení žáhy a trávicím potížím. Pečlivě čtěte příbalový leták. Vhodné pro dospělé a děti od 12 let. V případě závažných nebo přetrvávajících příznaků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Článek publikován 1. ledna 2021