Přeskočit na obsah strany

Pro některé je těch věcí tolik, že mají problémy mezi ně ještě zařadit jídlo. Kromě občasných nepříjemných příznaků pálení žáhy a podrážděného žaludku může nepravidelná strava ovlivnit Vaše zdraví ještě jinak. Čtěte dál, níže vysvětlíme některé vlivy nepravidelné stravy během dne!

Vynechávání snídaní

Snídaně doplňuje hladinu cukru v naší krvi a dodává nám potřebné vitamíny a živiny, které nutně potřebujeme během dne. Bez ranního jídla má naše tělo méně energie a náš mozek může mít problémy s udržením pozornosti po celý den. Vynechání snídaně může také způsobit přibírání na váze. Přestože ráno možná hlad nemáte, může se dostavit během dopoledne. Hlad Vás pak nutí sáhnout po nezdravých, vysoce kalorických svačinách.

Rychlé hltání oběda

Ačkoliv se jedná o velmi nezdravý návyk, pro lidi s přeplněným pracovním rozvrhem se to zdá jako jediná možnost, jak se vůbec naobědvat. Příliš rychlá konzumace jídla však může vyvolat pálení žáhy a podráždění žaludku. Když jídlo pořádně nerozkoušete, může žaludek potřebovat na strávení větších soust více žaludeční kyseliny. Pokud jídlo také rychle hltáte, spolykáte s ním větší množství vzduchu, a to může též vyvolat nepříjemné pocity. Kromě výše zmíněných potíží se Vám navíc může stát, že se přejíte. Žaludku totiž trvá 20 minut, než vyšle signál do mozku, že jste sytí!

Odpolední „zobání“

Pojídání při telefonování, sledování televize nebo čtení článků na internetu není moc dobrý nápad. Je důležité věnovat pozornost svému tělu, svému hladu a množství jídla, které jste skutečně snědli. Jíst a myslet přitom na jiné věci může být významným faktorem přibírání na váze. Pokud nevěnujete jídlu pozornost, je těžší si uvědomit, že už máte dost – většinou spíš máte tendenci jíst, dokud všechno nesníte. Kromě věnování větší pozornosti tomu, co a kolik si toho dáváte do úst, je dobré se vyhýbat konzumaci jídla přímo ze sáčku a předem si ho rozdělit. Jakmile pak svou porci dojíte, nic už Vás nebude nabádat v jídle pokračovat.

Jídlo před spaním

Konzumace velkého množství jídla před spaním může narušit spánek a vést k únavě nebo vyčerpání následující den. Poslední jídlo denně byste měli sníst 3-4 hodiny před ulehnutím ke spánku, protože naše těla jsou uzpůsobena k trávení potravy ve vzpřímené poloze. Pokud si lehnete příliš brzy po jídle, může se vyskytnout pálení žáhy a žaludeční nevolnost. Poloha vleže umožňuje snazší vnikání žaludečních šťáv jícnem zpět nahoru, což způsobuje pocit pálení na hrudi.

Jakmile si své špatné stravovací návyky uvědomíte a budete jim věnovat jen trochu pozornosti, snadno se jich zbavíte. Hned jak začnete jíst pravidelněji, by Vám zase mělo začít chutnat víc a brzy byste měli pozorovat nárůst energie! Pokud by Vás nadále provázelo pálení žáhy nebo žaludeční nevolnosti, k rychlé úlevě od příznaků Vám může posloužit Gaviscon Duo Efekt*. Díky němu stihnete svůj nabitý denní program.

 

* Žádné z těchto informací nejsou míněny jako diagnóza nebo lékařský předpis. Gaviscon Duo Efekt je lék k vnitřnímu užití proti pálení žáhy a žaludečním potížím. Pečlivě čtěte příbalový leták. Vhodné pro dospělé a děti od 12 let. V případě závažných nebo přetrvávajících příznaků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Článek publikován 1. června 2021