Přeskočit na obsah strany

Reflux může mít několik možných příčin, které zahrnují cvičení a nevhodnou stravu, jako jsou například tučná a kořeněná jídla či konzumace alkoholu. Reflux může být též spojený s těhotenstvím, kdy rostoucí dítě tlačí na žaludek.

Normálně bychom si mysleli, že cvičení může mít na naše tělo jen pozitivní vliv, nicméně ne vždy tomu tak je. V tomto článku se zaměříme na vliv tělesné aktivity a účinků cvičení na reflux.

Vztah mezi refluxem a fyzickou aktivitou

Přestože Vám tělesná aktivita většinou prospívá, po cvičení můžete někdy zažít pálení žáhy. Činnosti jako běh, skákání nebo cvičení s ohýbáním těla mohou svými otřesy a různými polohami těla usnadnit jícnový reflux. Stejný výsledek mohou mít i jiné činnosti, například hraní kopané nebo hra na honěnou s dětmi. Pokud se tedy domníváte, že reflux může souviset s nižší úrovní Vaší kondice a zároveň byste chtěli svou kondici zlepšit, může Vám situace připadat neřešitelná.

Jak může tělesná kondice ovlivnit reflux?

Nosíte-li okolo žaludku pár kilo navíc, může tak být zvýšen tlak na Váš žaludek a občas tím dochází k vytlačení žaludeční kyseliny nahoru do jícnu. Nadbytečná kila mohou také stlačit svalový svěrač mezi žaludkem a jícnem, a ten pak méně účinně drží žaludeční obsah tam, kde má být. Zvažte tedy pravidelné, nenáročné cvičení, které Vám pomůže udržovat váhu, a tím může snížit výskyt pálení žáhy.

Řešení problému „cvičení versus reflux“

Nejprve zkontrolujte, kdy se příznaky refluxu objevují. Je to způsobené tím, že začínáte cvičit příliš brzy po jídle? Pokud tomu tak je, pak:

  • Snažte se po jídle déle odpočívat. Seďte vzpřímeně nebo si dejte krátkou procházku.
  • Pokud plánujete návštěvu posilovny nebo jiné cvičení, snažte se začít cvičit 2-3 hodiny po jídle.
  • Pokuste se vyhýbat jídlům, která mohou reflux vyvolat, jako jsou tučná nebo kořeněná jídla. Pokud víte, že budete pár hodin po jídle provádět fyzickou aktivitu, snězte lehké jídlo, jako jsou těstoviny nebo salát.

Promyslete druh cvičení

  • Snažte se omezit cvičení, při které se tělo „třepe“ nebo kdy mačkáte břicho, a místo toho se věnujte chůzi, jízdě na kole nebo tanci.
  • Příznaky pálení žáhy mohou tlumit dechová cvičení s hlubokými nádechy.
  • Pilates a jóga mohou nabídnout jemnější a méně „třepavou“ formu cvičení a nabízejí také návod ke správnému dýchání.
  • Pokud chodíte do posilovny, vybírejte si stroje, na nichž cvičíte ve vzpřímené poloze, a omezte ty, které Vás nutí se ohýbat nebo kroutit.

Prevence příznaků refluxu

Pokud příznaky přetrvávají i po změně způsobu cvičení, zvažte užití přípravku Gaviscon Duo Efekt*. Ten nejen neutralizuje žaludeční kyselinu, ale současně vytváří fyzickou bariéru – vrstvu pokrývající obsah žaludku, která pomáhá zastavit vracení kyseliny z žaludku do jícnu. Tato ochranná bariéra poskytuje dlouhotrvající úlevu až po dobu 4 hodin.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti o bolesti, kterou možná cítíte během nebo po cvičení, vždy raději vyhledejte lékařskou pomoc. Ačkoliv výběr pro Vás vhodného cvičení může chvíli trvat, existuje řada možností, takže se pro každého určitě něco najde. A pamatujte, snažte se zaměřit na drobné pozitivní změny a dejte si načas při objevování, co u Vás funguje nejlépe.

 

* Žádné z těchto informací nejsou míněny jako diagnóza nebo lékařský předpis. Gaviscon Duo Efekt je lék k vnitřnímu užití proti pálení žáhy a trávicím potížím. Pečlivě čtěte příbalový leták. Vhodné pro dospělé a děti od 12 let. V případě závažných nebo přetrvávajících příznaků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Článek publikován 1. ledna 2021