Přeskočit na obsah strany

Pokud potřebujete pomoci se zvládnutím příznaků, je potřeba vědět, jak často Vás pálí žáha. Zhruba 1 ze 4 lidí* trpí častými příznaky pálení žáhy, tj. minimálně jednou denně.

Méně časté: Jednou týdně nebo méně často

Časté: Alespoň dva dny v týdnu za poslední čtyři týdny

Příčiny a projevy častého nebo chronického pálení žáhy

Časté pálení žáhy může být způsobeno onemocněním nazývaným jícnový, nebo také gastroezofageální reflux. Můžete se také setkat s anglickým označením GERD (gasto-esophageal reflux disease), jedná se však o totéž onemocnění. Nejběžnějšími příznaky GERD jsou pálení žáhy, jícnový reflux, kašel a chrapot.

Popis onemocnění GERD

Obyčejné pálení žáhy se může rozvinout v nemoc GERD (jícnový reflux), kterou doprovází nepříjemné zdravotní komplikace. Onemocnění GERD je způsobováno únikem kyselého obsahu žaludku zpět do trávicí trubice (jícnu) nad žaludkem. Souvisí s ním řada faktorů, k nimž patří zvýšený tlak v břišní dutině, zhoršené vyprazdňování žaludku, nedostatek neutralizujících slin, zúžení a přecitlivělost jícnu. Tyto faktory vedou ke zvýšenému gastroezofageálnímu refluxu a poškození jícnu.

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy jsou zánětlivým onemocněním žaludeční sliznice, na jehož vzniku se podílí kyselina chlorovodíková a snížená obranyschopnost této sliznice. Velmi často je vyvolává bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), zejména při jejich dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách. Pálení žaludku i žáhy může předznamenávat problémy vedoucí k zánětu žaludku a také k žaludečním vředům, proto je důležité ho nepodceňovat.

Hiátová hernie (jícnová kýla)

Jícnová, nebo také brániční kýla vzniká, když se břišní část žaludku a jícnu vyklene do dutiny hrudní přes oslabenou bránici. Tento stav může narušit funkci svěrače mezi žaludkem a jícnem a vést k jícnovému refluxu. Příčina vzniku není zcela jasná. Jícnová kýla se často objevuje např. u obézních lidí či lidí provozujících silové sporty.

Léky

Některé léky jako například analgetika, některé léky na srdce a na spaní mohou být další příčinou pálení žáhy. Pokud si nejste jistí, zda Vám pálení žáhy nemohou způsobovat léky, které užíváte, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Ezofagitida (zánět jícnu)

Pokud Vás pálení žáhy trápí dlouhodobě (chronické pálení žáhy), kyselina a žluč, které se vrací z žaludku do krku, mohou způsobit další poškození. To může následně vést k ezofagitidě, tedy zánětu sliznice jícnu. Ezofagitida může vést ke vzniku jícnových vředů (Barrettův vřed).

Barrettův jícen (Barrettův vřed)

Pokud trpíte silným a chronickým pálením žáhy, může se u Vás rozvinout Barrettův jícen. Dochází k proměně buněk sliznice jícnu v buňky obdobného charakteru jako v žaludku. Závažnou komplikací může být vznik krvácejícího vředu a toto onemocnění také zvyšuje riziko rakoviny jícnu.

Kdy s pálením žáhy navštívit lékaře?**

Pokud máte dlouhodobé, chronické nebo často se opakující pálení žáhy, navštivte svého lékaře a docházejte na pravidelné kontroly. Lékařskou pomoc je nutno vyhledat, pokud Vás pálí žáha skoro každý den po dobu 3 týdnů nebo déle, nebo pokud:

  • Vytrvale zvracíte
  • Zvracíte krev
  • Bolí vás žaludek nebo máte potíže s polykáním/bolestivé polykání
  • Máte bulku v nadbřišku
  • Vyskytuje se u Vás závažná alergická reakce způsobující dýchací potíže, otoky obličeje, krku, jazyka nebo hrdla
  • Je Vám nad 55 let a pálení žáhy se u Vás vyskytlo poprvé, nebo se Vaše příznaky nedávno změnily, nebo pokud cítíte bolest/pocit plnosti/nevolnost, a tento pocit nepřechází po užití léku
  • Je Vám nad 55 let a každý den užíváte volně prodejné léky na pálení žáhy
  • Jste těhotná žena nebo kojící matka
  • Máte jiné zdravotní problémy, například s játry
  • Máte žloutenku
  • Pozorujete úbytek na váze, o který se záměrně nesnažíte
  • Máte krev ve stolici a stolice je velmi tmavá, nebo máte anémii
  • Máte žaludeční vřed nebo po operaci žaludku nebo máte plánované vyšetření žaludku, například endoskopické

 

* MASON, J & HUNGIN, A. P. A. (2005). Review article: gastro-oesophageal reflux disease – the health economic implications. Alimentary Pharmacology and Therapeautics, 22(s1), 20-31.

 

** Žádné z těchto informací nejsou míněny jako diagnóza nebo lékařský předpis. V případě obav, závažných nebo přetrvávajících příznaků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Článek publikován 1. ledna 2021